Az alábbiakban olvashatod a FEC tagjainak értékeléseit és ajánlásait, köztük korábbi vagy jelenleg is aktív labdarúgók és futball-szakemberek véleményével.
Sok új hasznos információt hallottam. Tetszett, hogy tapasztalt szakemberek tartották az előadást, akik komoly olasz kluboknál dolgoznak/dolgoztak. Biztos vagyok benne, hogy hasznosítani tudom a tanfolyamon elhangzottakat! A mai labdarúgásban nagyon fontos a scoutok szerepe. Manapság egy ember nem tud mindent 100%-ban elvégezni. Minden területre kell egy ember, aki azt a legjobb tudása szerint elvégzi. Ebből a sok apró fontos részletből lesz a siker.
Személy szerint nagyon jónak ítéltem meg a képzést. Végig érdekes volt, köszönhetően a nagyon felkészült szakembereknek. A profi stáb zökkenőmentessé tette mindkét napot, még ebben a helyzetben is. Egy profi pályafutással a hátam mögött láttam es tapasztaltam sok mindent a futball pályán es környékén is, de itt más megvilágításba kerültek dolgok és azt a tudast is rendszerbe terelték amivel rendelkezem.
A tanfolyam nagyon magas színvonalú. Az olaszok ebben a szakmában talán a legjobbak a világon. Az olasz futballban rendkívül fontos része a labdarúgásnak a védekezés, a mai világban mindegyik top csapatnak világszínvonalon kell védekeznie. Ezért úgy gondolom, hogy az olasz labdarúgásból rengeteget lehet tanulni. Örülök neki, hogy ilyen szép számmal vettünk részt ezen a két napos kurzuson.
Számomra is egy új terep a scouting, első alkalommal vettem részt a FEC tanfolyamain. Azt gondolom, hogy a játékosmegfigyelés egy nagyon fontos része a labdarúgásnak, viszont még gyerekcipőben jár itthon Magyarországon. Ezért is tartom jónak ezt a kezdeményezést, mely által a magyar futballközeg közelebbről megismerheti ezt a szakmát. Nekem kifejezetten azért is tetszik, mert maga az hogy megfigyelői csapat vagy csoport nem csak egy dologról szól, hanem akár a videóelemzésről, edző megfigyeléséről, játékosmegfigyelésről utánpótlásban és felnőtteknél egyaránt, ami nagyon nagy segítség lehet egy profi klubnak.
Nagyon örülök neki, hogy egy ilyen profi szakembertől (Riccardo Guffanti) tudunk tanulni a képzés során. Rengeteg érdekes dolgot hallottunk tőle, hiszen az ahonnan ő jött, az már egy jóval komolyabb szint, európai viszonylatban is az egyik legjobb és legkiemelkedőbb. Jó dolognak tartom, hogy rá tud világítani a scout szakma fontosságára és át tudja adni a megfelelő tudást az alapok letételéhez.
A tanfolyamon megtapasztaltam, hogy nagyon jó a képzés az olasz szakemberek által. Én mivel Olaszországban fociztam, ezért nagyon élveztem minden egyes pillanatot. Átéreztem, ahogyan beszél a két úriember akár az olaszországi tapasztalataikról, és jó volt ezt érezni, hogy ilyen szenvedéllyel tudnak mindig beszélni és, hogy mennyire felépített ez az egész scout rendszer a hazájukban. Ezt át kell vennünk, ezt nekünk követnünk kell! Ráadásul egy olyan ország vagyunk, ahol fel kell építeni tehetségeket és a scoutoknak ebben nagyon nagy szerepük lehet. Mi nem vagyunk az az ország, ahol nagyon komoly játékosok megfordulnak, akikkel lehet esetleg üzletelni. Ebben a scoutok is tudnak segíteni: el lehet menni egy kisebb megyébe, megtalálni egy fiatal kis tehetséget és elhozni jó csapatokba, olyan csapatba ahol képes játszani.
Amikor például a Sampdoriában játszottam volt olyan, hogy jöttem haza a válogatottba focizni és a klub menedzsere és a scout menedzser ismerte az összes csapattársamat a válogatottban, tudta, hogy ki hol játszik, milyen pozícióban. Igazából már akkor feltűnt nekem, hogy ezt nagyon magas szinten csinálják.
A saját szemszögemből nézve, anno én is egy scouton keresztül kerültem ki Angliába, tehát már akkor éreztem ennek a szakmának a súlyát, ami így, az aktív labdarúgást követően alapvetően engem is érdekel, de hazánkban annyira gyerekcipőben jár ez a szakma, hogy még nem beszélhetünk komoly rendszerekről. Sajnos Magyarországon mindig le vagyunk maradva egy kicsit, de bízom benne, hogy szépen lassan ezen a téren is megindul a fejlődés. Mindemellett azért úgy látom, hogy az elmúlt 10 évben sok mindenben nyitottunk külföld felé, a labdarúgás bármely tekintetében mondhatnám, akár a játékosok feltérképezésében, videóelemzésekben és azt tapasztalom, hogy egyre profibb és komolyabb stábok dolgoznak idehaza is. Arról nem beszélve, hogy a két napos tanfolyamon tapasztaltak alapján nekem konkrét elképzelésem van az egész dologról. Ugye nagyon sokat lehetett hallani az elmúlt 5-10 évben, hogy magyar szintet el nem érő külföldi játékosokkal van tele a magyar bajnokság. Ez egy tökéletes példája lehetne annak, hogy a klub nem hoz feleslegesen játékosokat. A statisztikai oldalak sem mindig tükrözik a valóságot, de feltérképzve abszolút olyan játékosok érkezhetnek Magyarországra, akik pozitív hatással tudnak lenni a magyar labdarúgásra.A tanfolyamon halottak alapján persze az is fontos lenne, hogy egy egységben dolgozzon az a “team”, akik a játékosokat próbálják feltérképezni… Mindenképpen tudnék olyan dolgokat említeni – a két nap során hallottakból – amelyeket tudnék hasznosítani már akár holnaptól is. Riccardo (a tanfolyam előadója) egy igazi olasz temperamentumos figura, látszik az alázat és a szeretet a munkája iránt, úgy gondolom, hogy enélkül ezt nem is érdemes csinálni. Ahogy elmondta, ez egy nagyon szép szakma, de nagyon sokat kell ahhoz tanulni, hogy ezt a szintet elérhessük.
Úgy gondolom a mai modern labdarúgásban kiegyenlítődött a mezőny, és a klubstratégia, klubfilozófia és az ehhez kapcsolódó játékos politika teljesen kiszolgáltatottá teszi az edzőket. Nincs csak jó edző és csak kevésbé jó edző. Láthatóan edzőnagyságok sem tudnak tartósan jó teljesítményt elérni. Ezért is mentem el a tanfolyamra, mert kíváncsi voltam a labdarúgás ezen szegletére. A nemzetközi labdarúgás mindenképpen elhaladt mellettünk, különösen ezen téren. Magyarországon ez még nagyon fehér folt, a klubok nem tulajdonítanak jelentőséget e területnek. A tanfolyamon vázolt szervezeti felépítés itthonról nagyon hiányzik. Magyarországon is lehetne különböző szempontokat figyelembe venni és e szerint kialakítani a scout- hálózatot. Gondolok itt a klub saját céljaira és klubstratégiájára. Magyar viszonylatban is van top klub és nem topklub. A FEC Scout Tanfolyamát egyébként nagyon jó kezdeményezésnek tartom az előbb elmondottak miatt. Itthon teljesen más metodika mentén igazolnak, tisztelet a kivételnek! Kérdés számomra ugyanakkor, hogy a vezető scout és a vezető edző közti kapcsolat optimálisra formálásának Magyarországon jelenleg nincs kultúrája – ez egy hosszabb folyamat, bár ehhez is segítséget nyújt a FEC tanfolyama.
Azt gondolom, hogy a megfelelő szakemberek alkalmazása a játékos-megfigyelés területén elengedhetetlen a mai modern labdarúgásban, beszéljünk akár a hazai, akár a nemzetközi futball-porondról. Hangsúlyozom, csak a kiváló szakemberek alkalmazása! Ennek ellenére véleményem szerint Magyarországon nem igazán helyeznek nagy hangsúlyt erre a területre – tisztelet a kivételnek, mert nyilván vannak klubok ahol működik a scouting – de azt gondolom, hogy a FEC-nek köszönhetően (is), itthon is egyre több helyen fog profi szinten működni a játékos-megfigyelés, legyen szó felnőtt vagy, utánpótlás labdarúgásról, mert nagy szükség van rá. A tanfolyam nagyon jól sikerült, mivel részleteiben tértünk ki minden olyan alap dologra, amit nem is nagyon gondoltunk volna, hogy erről a témárol ilyen részletesen lehet beszélni. Számomra nagyon hasznos volt, mivel érdekel a téma, és nem tartom kizártnak, hogy futball után ezt az utat választom.
Egy párhuzamot szeretnék vonni: szerepet vállalok a Magyar Speciális Olimpia mellett, futball nagykövet vagyok, és ott is nagyon nagyon nehéz megnyerni az embereket arra, hogy egyáltalán az értelmi fogyatékkal élőkkel felvegyék a kapcsolatot, vagy kijöjjenek egy sporteseményre. De amikor kimennek, mindenki nagyon megszereti ezt a világot. Valahol ezt tapasztalom és érzem itt is, hogy nyilván Magyarországon ez még egy elég fiatal terület és ameddig valaki nem kerül vele kapcsolatba, addig fogalma sincs, hogy miről van szó, hogy mennyire fontos területe a scouting a futballnak, ha nem az egyik legfontosabb.
Mindenképp elgondolkodtató az az információ – amit eddig nem tudtam – hogy csak Olaszországban és Angliában van képzés ezen a területen. Éppen ezért ez egy teljesen úttörő dolog hazánkban és egy nagyon jó kezdeményezésnek tartom. Ahogy haladunk előre, úgy tapasztalja meg az ember, hogy hiába jön valaki a futballból, mindig tanulhat új dolgokat és megközelítéseket, valószínüleg egy kicsit én is egy más szemüvegen keresztül (is) fogom tudni nézni az egyes mérkőzéseket.
Én magam sportigazgatóként dolgozom és a munkám során azt látom, hogy én vagyok a leginkább kapcsolatban az átigazolásokkal, hiszen jelen pillanatban itthon a scoutingnak, mint rendszernek nincs meg a megfelelő kultúrája. Véleményem szerint ez az egyik legnagyobb űr a labdarúgásunkban. Személy szerint azért vettem részt a tanfolyamon, hogy képet kapjak erről a speciális munkakörről, valamint hogy a saját gondolataimat és a tanfolyamon elhangzottakat rendszerbe tudjam foglalni és a későbbiekben hasznosítani tudjam a saját klubomnál. Az előadók olyan temperamentummal, pozitív attitűddel és szakértelemmel adják elő az anyagot, amely kedvet csinál az embernek végezni ezt a szakmát, a magyar labdarúgásban pedig nem vagyunk abban a pozícióban, hogy megkérdőjelezzünk előttünk járó futballnemzeteket, ezért csak az a dolgunk, hogy tanuljunk az előttünk állóktól.
Mivel már én is abbahagytam a focit, szeretnék a labdarúgásban elhelyezkedni, ezért jó lehetőség ez, hogy minél több dolgot tanuljak és kipróbáljak, mert úgy vagyok vele, hogy az a jó ha minél többet tanul az ember. Az előadás témája egyébként olyan, ami szerintem mindenkit érdekelhet, aki valamilyen szinten érdeklődik a labdarúgás iránt, az olasz szakemberek pedig teljesen profi módon adnak elő és lehet látni rajtuk, hogy élvezik, szeretik és értenek is a scoutinghoz.
Ez a szakma egy teljesen speciális része a futballnak, ezért gondoltam azt, hogy el kell jönnöm a tanfolyamra, amelyen rendkívül érdekes és speciális dolgokat hallottunk. Nagyon profi a két előadó, örülök, hogy ilyen tapasztalattal rendelkező és egy fejlettebb futballkultúrából érkező szakemberektől tudunk tanulni.
Úgy gondolom, hogy minden hazai klub rászorul a scoutok alkalmazására, mivel súlyos lemaradásban vagyunk a futball ezen területén. A nemzetközi porondon történő szereplés egyik alapfeltételének tartom a megfelelő játékosok kiválasztását, amihez elengedhetetlen a scoutok foglalkoztatása. A FEC kétnapos tanfolyamát kiváló lehetőségnek tartom a tanulásra, valamint információszerzésre, és úgy gondolom, hogy minden hazai klub meríthetne az ilyen és ehhez hasonló képzésekből. Kiváncsian várom a folytatást!
Nagyon nagy lemaradásban vagyunk az Európai klubfutball mércéjével nézve, mind a scoutok alkalmazása terén, mind pedig a játékosok kiválasztásában. Véleményem szerint, a scout szakma – épp úgy, mint az edzőké – egyedülálló szaktudást igényel, mitöbb külön specializációk szerinti oktatást kíván meg. Mivel itthon sajnos nincsenek megfelelő tapasztalattal rendelkező profik a területen, így azt gondolom, hogy nagyon fontos a külföldi szakemberek és tudásuk behozatala, éppen ezért nagyon jó kezdeményezésnek tartom a FEC tanfolyamát.
Látva azt, hogy pl. Olaszországban, az olasz labdarúgó szövetség előírja a kluboknak, hogy akkreditált, képzett scoutokat alkalmazzanak, Magyarországon is kötelezővé tenném, hogy ezekben a pozíciókban megfelelő szakmai felkészültséggel ellátott kollégák dolgozzanak. A FEC tanfolyamán nagyon sok olyan értékes dolgot, valamint konkrét példát hallhattam, melyek megerősítenek abban, hogy haladni kell a korral: hogy, hazánkban is szükséges a scoutok alkalmazása és megfelelő képzése.
Amit elsőként kiemelnék, hogy nagyon sok új információval gazdagodhattam, mivel olyan szakemberektől hallhattam előadásokat, akik nem csak elméletben értenek a munkájukhoz, hanem a gyakorlatban is nemzetközileg elismert, kimagasló szakembereknek számítanak.
Másrészt érdekes volt számomra az általuk képviselt szemléletmód és az abban megnyilvánuló magas szintű profizmus. Valamint érdekes volt hallani, hogy miként működik egy top bajnokságban szereplő klub játékosmegfigyelői rendszere.
Gratulálok a tanfolyamhoz, tényleg jól szervezett, érdekes előadások voltak!
Nagyon hasznos volt a két nap, sok gyakorlati példával és érdekességgel. Persze jobb lett volna még több videót nézni és több elemzést csinálni, de tudom, hogy két nap alatt ez nem lehetséges. Ami személy szerint engem megfogott az az, hogy többször sem egyezett a véleményük és ennek hangot is adtak. Azt gondolom, hogy ez az ami előbbre visz, kellenek a konfliktusok. Ők nagyon felkészült szakemberek, akiktől rengeteget lehet tanulni és az előadásmódjuk is nagyon jó volt.
Úgy gondolom, nagyon hasznos két napon vehettünk részt. Olyan tanfolyamot sikerült összehoznod, melynek színvonala egyedülálló a magyar labdarúgásban. (Erre azért lehetett számítani, épp ezért meglepő volt számomra, hogy NB I-es csapatok nem igen képviseltették magukat.)
Alessandro és Riccardo élvezetes előadásokat tartottak, melyekben külön tetszettek, hogy az elmondottakat gyakorlati példákkal is alátámasztották.
Szerintem a tananyag és az órák hossza megfelelően volt kialakítva. Előbbi esetében külön érdekes volt, hogy a megfigyelés két területét (egyéni és csapat) is megismerhettük.
Tetszett az is, hogy az oktatás közötti szünetek jól felhasználhatóak voltak kapcsolatépítésre és szakmai eszmecserére.
Ezúton is szeretnénk megköszönni a Videoton FC játékosmegfigyelői nevében azt a képzést amit Budapesten szerveztek és bonyolítottak le október végén. Külön köszönet Paunoch Péternek, hogy ilyen, a szakmában elismert és sikeres szakembereket hozott el Magyarországra! Reméljük még sok ilyen, vagy ehhez hasonló képzés kerül megrendezésre a jövőben országunkban és fejlődik a honi labdarúgás ezen jelentős “ága” is.
A tanfolyammal kapcsolatban pedig az az én véleményem, hogy a körülmények, a színvonal jó volt, az előadók hitelesek,felkészültek és segítőkészek voltak. Szerintem megéri ott lenni, mert én sok új és hasznos dolgot hallottam és tanultam a két nap során.