Az idei nyári labdarúgó átigazolási szezon eddigi történéseiből is megállapítható, hogy az elmúlt években igencsak felértékelődött a magyar játékosok szerepe(ltetése) klubcsapatainknál. Ez pedig egyre inkább azzal a következménnyel jár, hogy szívesen jönnek haza a külföldön szereplő labdarúgók, miközben az NB I-ből csak nagyon kevesen állnak légiósnak, így még inkább csökken a magyar labdarúgók szerepe a nemzetközi piacokon. Paunoch Péter blogja – a játékosügynök szemével.
A HAZACSÁBÍTÁSI TENDENCIA
A klubcsapataink részéről megfigyelhető egyfajta hazacsábítási tendencia, hiszen a klubok igyekeznek betartani az idegenlégiósokra vonatkozó szövetségi ajánlásokat, nem elesve ezáltal a szövetségi támogatástól – csendben jegyzem meg, hogy ezen megnövekedett pluszbevételek mellett azért kicsit visszásnak érzem a klubok panaszát, hogy megnőttek a játékosok anyagi igényei.
Másrészről a megnövekedett igényeket éppen a klubok gerjesztik azzal, hogy külföldről próbálnak meg egyre több játékost hazacsábítani. Gondoljunk csak bele, a külföldről Magyarországra igazoló játékosok hazajövetelének sokszor elsősorban anyagi okai vannak, mondván, ha itthon is megkeresik ugyanazt a pénzt, vagy még többet, akkor miért maradjanak külföldön. Viszont érthető, hogy leendő magyar csapattársaik sem akarnak náluk sokkal kevesebbet keresni, és ez hozzájárul a folyamathoz, az igények emelkedéséhez.
Más kérdés, hogy a szurkoló joggal várná, hogy a nagyobb fizetések fejében nagyobb teljesítményt, jobb futballt is lásson, de a fizetésekkel párhuzamos mértékű színvonal emelkedésről azért még nem beszélhetünk. Az igaz, hogy kiegyenlített lett a bajnokság, kicsi a különbség a csapatok játékereje között, ezért izgalmasabb az NB I, de ez még nem egyenlő a színvonal emelkedésével.
A hazacsábítási tendencia más szempontból is elgondolkodtató, és mielőtt elmélyülünk a részletekben, érdemes egy pillantást vetni a száraz számokra, tényekre:
Hazajöttek ezen a nyáron (9):
Bőle Lukács (honnan: CSM Politehnica Iasi, Románia – hova: FTC), Forgács Dávid (Ancona, Olaszország – DVTK), Otigba Kenneth (magyar-nigériai, Heerenveen, Hollandia, legutóbb kölcsönben Kasimpasa, Törökország – FTC), Priskin Tamás (Slovan Bratislava, Szlovákia – FTC), Szalai Attila (Rapid Wien, Ausztria – Mezőkövesd), Tóth Benjamin (SV Austria Salzburg, Ausztria – Haladás), Nagy Dániel (Würzburger Kickers, Németország – Újpest), Litauszki Róbert (Cracovia Kraków, Lengyelország – Újpest), Simon Krisztián (1860 München, Németország – Újpest)
A nyáron az NB I-ből külföldre igazoló magyarok (3):
Egerszegi Tamás (Mezőkövesd – Miedz Legnica, Lengyelország, 2. o.), Kleinheisler László (FTC – FK Asztana, Kazahsztán, a német Werder Bremen kölcsönjátékosaként), Korcsmár Zsolt (Vasas – Midtjylland, Dánia)
Topligában pályára lépő magyar játékosok 2017 őszén (4):
Szalai Ádám (Hoffenheim, Németország), Gulácsi Péter (RB Leipzig, Németország), Nagy Ádám (Bologna, Olaszország), Lang Ádám (Dijon, Franciaország)